2010 Ignatz Award Nominees announced

by Jeff

logo_ignatz 2010 Ignatz Award Nominees announcedMedia Release — The Small Press Expo (SPX), the preeminent showcase for the exhibition of independent comics, graphic novels and alternative political cartoons, is pleased to announce nominees for the fourteenth annual presentation of the Ignatz Awards, a celebration of outstanding achievement in comics and cartooning.

The Ignatz, named after George Herriman’s brick-wielding mouse, recognizes exceptional work that challenges popular notions of what comics can achieve, both as an art form and as a means of personal expression. The Ignatz Awards are a festival prize, the first of such in the United States comic book industry.

The nominees for the ballot were determined by a panel of five of the best of today’s comic artists, Anders Nilsen, David Kelly, Rob G, Joshua Cotter and Trevor Alixopoulos, with the votes cast for the awards by the attendees during SPX. The Ignatz Awards will be presented at the gala Ignatz Awards ceremony held on Saturday, September 11, 2010 at 9:00 PM.

Outstanding Artist
Eddie Campbell, Alec: The Years Have Pants (A Life-Sized Omnibus) (Top Shelf Productions)
Al Columbia, Pim & Francie: The Golden Bear Days (Fantagraphics Books)
Mike Dawson, Troop 142 (self-published & http://troop142.mikedawsoncomics.com)
John Pham, Sublife #2 (Fantagraphics Books)
Sully, The Hipless Boy (Conundrum Press)

Outstanding Anthology or Collection
The Hipless Boy, Sully (Conundrum Press)
Lemon Styles, David King (Sparkplug Comic Books)
Masterpiece Comics, R. Sikoryak (Drawn & Quarterly)
Red Snow, Susumu Katsumata (Drawn & Quarterly)
Ten Thousand Things to Do, Jesse Reklaw (self-published)

Outstanding Graphic Novel
The Complete Jack Survives, Jerry Moriarty (Buentaventura Press)
Market Day, James Sturm (Drawn & Quarterly)
Pim & Francie: The Golden Bear Days, Al Columbia (Fantagraphics Books)
Summit of the Gods Vol. 1, Yumemakura Baku and Jiro Taniguchi (Fanfare/Ponent Mon)
Years of the Elephant, Willy Linthout (Fanfare/Ponent Mon)

Outstanding Story
“John Wesley Harding”, The Red Monkey Double Happiness Book, Joe Daly (Fantagraphics Books)
Market Day, James Sturm (Drawn & Quarterly)
Monsters, Ken Dahl (Secret Acres)
“Turd Place”, The Hipless Boy, Sully (Conundrum Press)
“Untitled”, Mome Vol. 16, Laura Park (Fantagraphics Books)

Promising New Talent
Rina Ayuyang, Whirlwind Wonderland (Sparkplug Comic Books & Tugboat Press)
Rami Efal, Never Forget, Never Forgive (Studio Namu)
Blaise Larmee, Young Lions (self-published)
Sully, The Hipless Boy (Conundrum Press)
Matt Wiegle, “The Orphan Baiter”, Papercutter #13 (Tugboat Press)

Outstanding Series
Ganges, Kevin Huizenga (Fantagraphics Books)
King-Cat Comics & Stories, John Porcellino (self-published)
Sublife, John Pham (Fantagraphics Books)
Summit of the Gods, Yumemakura Baku and Jiro Taniguchi (Fanfare/Ponent Mon)
Troop 142, Mike Dawson (self-published)

Outstanding Comic
Blammo #6, Noah Van Sciver (Kilgore Books)
Eschew #2, Robert Sergel (Sparkplug Comic Books)
Flesh and Bone, Julia Gfrörer (Sparkplug Comic Books)
I Want You, Lisa Hanawalt (Buenaventura Press)
Sublife #2, John Pham (Fantagraphics Books)

Outstanding Mini-Comic
Don’t Drink from the Sea, Lille Carre
Rambo 3.5, Jim Rugg
Stories by… Vol. 1, Martin Cendreda
Troop 142, Mike Dawson
Water Column #3, Josh Frankel

Outstanding Online Comic
Callahan Online, John Callahan (www.callahanonline.com/calarc.html)
I Think You’re Sauceome, Sarah Becan (www.sauceome.com)
The Lesttrygonians, Stephen Gilpin (www.sgilpin.com/2010_site/Weekly_Comic_Strip/Weekly_Comic_Strip.html)
Reliable Comics, David King (www.reliablecomics.com)
Troop 142, Mike Dawson (troop142.mikedawsoncomics.com)

You may also like

Leave a Reply