2007 Ignatz Awards Nominees

by Jeff

The nominees for the 2007 Ignatz Awards, named for the character in the classic comic strip Krazy Kat by George Herriman, have been announced. The winners will be announced at the Small Press Expo, taking place in Bethesda, Maryland, on October 12-13.

SPX 2007 Nominees

Outstanding Artist
Vanessa Davis, Papercutter #4 (Tugboat Press), Kramers Ergot #6 (Buenaventura Press)
John Hankiewicz, Asthma (Sparkplug Comic Books)
Jaime Hernandez, Love & Rockets (Fantagraphics Books)
Rutu Modan, Exit Wounds (Drawn & Quarterly)
Ted Stearn, Fuzz & Pluck in Splitsville #4 (Fantagraphics Books)

Outstanding Anthology or Collection
Curses by Kevin Huizenga (Drawn & Quarterly)
Drawn & Quarterly Showcase Vol. 4 by Gabrielle Bell, Martin Cendrera, and Dan Zettwoch (Drawn & Quarterly)
King-Cat Classix by John Porcellino (Drawn & Quarterly)
Misery Loves Comedy by Ivan Brunetti (Fantagraphics Books)
Moomin Book One by Tove Jansson (Drawn & Quarterly)

Outstanding Graphic Novel
Aya by Marguerite Abouet and Clement Oubrerie (Drawn & Quarterly)
Bookhunter by Jason Shiga (Sparkplug Comic Books)
Don’t Go Where I Can’t Follow by Anders Nilsen (Drawn & Quarterly)
Exit Wounds by Rutu Modan (Drawn & Quarterly)
House by Josh Simmons (Fantagraphics Books)

Outstanding Story
Delphine #1-2 by Richard Sala (Fantagraphics Books/Coconico Press)
Don’t Go Where I Can’t Follow by Anders Nilsen (Drawn & Quarterly)
The End #1 by Anders Nilsen (Fantagraphics Books/Coconico Press)
“Martha Gregory” by John Hankiewicz, Asthma (Sparkplug Comic Books)
“Untitled” by Gabrielle Bell, Drawn & Quarterly Showcase Vol. 4 (Drawn & Quarterly)

Promising New Talent
Gabrielle Bell, Lucky, Drawn & Quarterly Showcase Vol. 4 (Drawn & Quarterly)
Scott Campbell, Flight Vol. 4 (Ballantine Books), Hickee vol. 3 #3 (Alternative Comics)
Lilli Carre, You Ain’t No Dancer Vol. 2 (New Reliable Press)
Brandon Graham, King City (TokyoPop)
Tom Neely, The Blot (I Will Destroy You)

Outstanding Series
Atlas by Dylan Horrocks (Drawn & Quarterly)
Delphine by Richard Sala (Fantagraphics Books/Coconico Press)
Dungeon by Lewis Trondheim, Joann Sfar, and various (NBM)
Love & Rockets by Los Bros Hernandez (Fantagraphics Books)
Mourning Star by Kazimir Strzepek (Bodega Distribution)

Outstanding Comic
Doctor Id by Adam McGovern and Paolo Leandri (Indie Ink Studios)
Fuzz & Pluck in Splitsville #4 by Ted Stearn (Fantagraphics Books)
Love & Rockets vol. 2 #18 by Los Bros Hernandez (Fantagraphics Books)
Monster Parade #1 by Ben Catmull (Fantagraphics Books)
Optic Nerve #11 by Adrian Tomine (Drawn & Quarterly)

Outstanding Mini-Comic
Burning Building Comix by Jeff Zwirek
The Monkey and the Crab by Shawn Cheng and Sara Edward-Corbett
Noose by Mark Burrier
P.S. Comics #3 by Minty Lewis
Seven More Days of Not Getting Eaten by Matt Wiegle

Outstanding Online Comic
Achewood by Chris Onstad
Grace by Kris Dresen
Persimmon Cup by Nick Bertozzi
Thingpart by Joe Sayers
Wondermark by David Malki

Ignatz 2007 Jury Panel
Sara Edward-Corbett
Paul Hornschemeier
Steve MacIsaac
Jesse Reklaw
Zack Soto

You may also like

Leave a Reply